Izbalansirana ishrana i odgovarajuće hranljive supstance učiniće da vam kosa ojača i usporiće njeno starenje, a samim tim i sprečiti opadanje.
U normalnim uslovima, odmah nakon opadanja jedne vlasi izraste nova, a ta cikličnost može se odvijati čitavog života. Potpuno je normalno nalaziti opale vlasi na češlju i jastuku, te nakon pranja. A normalno je i da kosa više opada pri smeni godišnjih doba (jesen–proleće), jer pojedini hormoni, podstaknuti prvenstveno promenom broja svetlosnih sati, pokreću sinhronizovani proces pojačanog opadanja kose. Reč je o fiziološkom procesu koji nikako ne predstavlja uzrok ćelavosti.
EVO NEKOLIKO NAJČEŠĆIH PITANJA O ZDRAVLJU KOSE
- Do koje se mere gubljenje kose smatra normalnim?
Normalno je dnevno izgubiti 80 do 150 dlaka.
- Ako ošišam kosu, hoće li ona biti gušća kad izraste?
Neće, jer gustina kose određena je genetski. Međutim, može vizuelno delovati gušće, u zavisnosti od frizure.
- Zašto moja kosa ne raste preko određene dužine?
Čak i maksimalna dužina kose zavisi od njenog ciklusa rasta, što je takođe pitanje genetike.
- Je li moguće da vlasi više opadaju pri pranju kose?
Pranje kose nije uzrok njenog prevremenog opadanja. Vlasi koje zateknete u odvodu bile su spremne da opadnu i pre toga.
- Zašto cvetaju krajevi?
Zbog nedostatka najvažnijeg molekula u kosi – keratina, tj. vlaknastog proteina zaduženog za gustinu i jačinu kose.
- Zašto kosa gubi sjaj?
Kosa obično gubi sjaj usled nedostatka minerala, vitamina ili keratina.
ORASI, LEŠNICI I BADEMI
Sprečavaju pojavu sedih i opadanje kose
Bogati su vitaminom E, koji poboljšava krvnu cirkulaciju u koži glave i pomaže apsorpciju pantotenske kiseline, tj. vitamina B5. Ovaj vitamin odlaže postepenu pojavu sedih vlasi i sprečava opadanje kose. Samo četiri ploda dnevno pomoćo će vašoj kosi.
DVA PRAKTIČNA SAVETA
Regenerišite kosu za samo nedelju dana!
- Uzimajte u srazmernim količinama proteine (belo meso, riba, jaja, mahunasto povrće), ugljene hidrate (integralni hleb, testenina, pirinač itd.), masti (posebno ekstradevičansko maslinovo ulje), mineralne soli i vitamine.
Prvi znak da ih ne uzimate dovoljno upravo je proređivanje kose. Ukoliko vam, na primer, nedostaju proteini – stablo vlasi slabi, smanjuje se i njen obim, a kosa postaje suva.
- Kosa se sastoji od keratina, a on je, između ostalog, sačinjen od dve amino-kiseline (cistina i lizina) kojih ima i u mesu i ribi.
Da vam kosa ne bi bila slaba, suva i tanka, jedite meso dva-tri puta nedeljno, a ribu četiri puta nedeljno. Osim toga, od pomoći mogu biti i suplementi na bazi cistina i lizina.
Hranljivi sastojci koji ne smeju izostati s vaše trpeze!
- Vitamin A je antioksidans, a ima ga u žumancetu, masnoj ribi, zelenom lisnatom povrću i mlečnim proizvodima. Neophodan je našoj koži, a samim tim i kožu glave čini zdravijom.
- Vitamin B2 nalazi se u jajima, kikirikiju, orasima, pšeničnim klicama, pivskom kvascu, mlečnim proizvodima, brokoliju i boraniji. Reguliše lučenje sebuma i pospešuje razmenu ćelija, te pomaže u slučaju masne kose.
- Vitamin B4 sadrže žitarice, meso, žumance, krompir, kupus i paradajz. Reguliše rad folikula dlake.
- Vitamina B5 ima u jajima, kikirikiju, pečurkama i brokoliju. Jača kosu i ubrzava njen rast.
- Vitamin E nalazimo u biljnim uljima, voću bogatom uljima, integralnim žitaricama, ribljem ulju i pšeničnim klicama. Ima antioksidansno dejstvo, koje se suprotstavlja slobodnim radikalima, odgovornim za starenje i opadanje kose.
- Gvožđe je neophodno za oksigenaciju tkiva i kože glave. Njime su bogati crveno meso, spanać i suvo voće.
- Bakar podstiče stvaranje melanina, važnog za boju kose. Ima ga u spanaću, ljuskarima i krompiru.
- Selen je sadržan u pšeničnim klicama, pivskom kvascu, mesu i ribi. Pomaže u slučaju peruti.
- Cink nalazimo u suvom mahunastom povrću, mesu i ribi. Pospešuje fiziološki rast kose.
- Sumpor, kojim su bogate pšenične klice, čini kosu sjajnom i mekšom.
SAVETI ZA SVAKI TIP KOSE
Ako vam je kosa masna…
Supe od đumbira smanjuju sebum, a vitamini iz grupe B regulišu njegovo lučenje.
MISO SUPA SA ĐUMBIROM podstiče rast kose
Na početku svakog obroka pojedite manju činiju supe od đumbira i misoa, koja se priprema na sledeći način: prokuvajte šolju vode s pola šargarepe iseckane na kolutiće (možete upotrebiti i celer, crni luk, tikvicu itd.) i rendanim đumbirom (centimetar korena). Dodajte kašičicu misoa, sačekajte da se istopi, sklonite s vatre i odmah popijte.
Ako vam je kosa suva…
Mononezasićene masti hidriraju koren vlasi. Zbog toga su ekstradevičansko maslinovo ulje i orasi osnovni prirodni sastojci koje treba da uvrstite u ishranu, a sumpor upotpunjuje ovaj tretman.
ORASI I MASLINOVO ULJE – prava hrana za suvu kosu
Suva kosa može biti rezultat stroge dijete i/ili nedostatka mononezasićenih masnih kiselina i sumpora, kojih ima u maslinovom ulju, orasima i pšeničnim klicama. Pšenične klice veoma su bogate vitaminom E i vitaminima iz grupe B, apsolutno neophodnim za zdravlje kose. Možete ih uvrstiti u svakodnevnu shranu i jesti ih bar za jedan obrok, bez bojazni da ćete se ugojiti.
Ako vam je kosa normalna…
Da bi vam kosa bila gusta i zdrava, uzimajte klice i masniju ribu. Ne treba da izostanu ni vitamin B5 i selen, koji usporavaju starenje.
OMEGA-3 IZ RIBE za sjaj kose
Sa vaše trpeze ne bi trebalo da izostanu klice (mahunarki, pirinača, alfalfe, soje itd.), budući da deluju revitalizujuće na kosu. Upotpunite ishranu omega-3 masnim kiselinama: četiri puta nedeljno jedite masniju ribu, poput skuše ili sardine, ali uzimajte i odgovarajuće količine selena.
Semenke suncokreta u salati za revitalizaciju kose
Sadrže esencijalne masne kiseline, vitamin E, vitamine iz grupe B, selen i bakar. Predstavljaju odličan dodatak ishrani. Dovoljna je kašika dnevno.
Vitamin c pospešuje asimilaciju gvožđa
Dovoljno je da začinite meso peršunom i limunom, ili spanać narandžom, kako biste kosi obezbedili neophodnu količinu gvožđa!
Dobitna kombinacija: đumbir i miso
Đumbir stimuliše krvnu cirkulaciju i hrani koren kose, dok je miso, koji se dobija fermentacijom sojinih zrna i žitarice, bogat vitaminom B, neophodnim za zdravlje kose.